czwartek, 15 grudnia 2016

O wychowaniu rodezjana częśc 5
ZASADA STADA
Otóż wszystko czego nauczyliśmy naszego psa bierze w łeb jeśli nasz pies znajdzie się… w stadzie.  Stado to już jest drugi pies , więc wiele nie potrzeba. Jak wiele osób dziwi się i denerwuje – przecież mój pies jest taki posłuszny ale gdy bawi się ze swoim kumplem to kompletnie głuchnie…! No właśnie , to jest naturalne i nie należy się denerwować , bo zdenerwowanie jest  najgorszym instruktorem.
Wszystkie powyższe komendy , które ćwiczyliśmy z naszym samotnym psem musimy zacząć ćwiczyć z naszym STADNYM psem.  Czy musze dodawać , że wołanie DO NOGI albo DO MNIE gdy nasze psy właśnie zaczęły się bawić i są zajęte sobą są pozbawione sensu ? Musimy odczekać chwilkę aż psiakom minie pierwszy szał zabawy i trochę oprzytomnieją … Wtedy radośnie należy zawołać DO MNIE lub samo imię i równie radośnie wręczyć przygotowany smaczek . I pozwolić psy wrócić do zabawy … Powtarzać kilka razy , a właściwie cały czas , aż wreszcie gdy  musimy się rozejść – nasz psiak nawet nie zauważy , bo przecież sto razy do nas przybiegał i dostawał jakiś smaczek , że teraz zapięcie smyczy nie ma znaczenia… I tak powtarzamy zawsze – ten sam rytuał . Az zaprocentuje to tym , że nasz pies swobodnie biegający , gdy tylko zobaczymy kogoś z psem na smyczy , wróci do nas na komendę i ewentualnie  gdy upewnimy się że z tamtej strony jest przyzwolenie na zabawę zwolniony PRZEZ NAS pobiegnie bawić się z kumplem.
Inna sprawa to własne stado. Czyli drugi pies z którym nasz pies się wychowuje  lub grupa psów. Takie stado kieruje się własnym regulaminem, który  w dużym skrócie – każe bronić  członków stada bez względu na okoliczności. Czy muszę opowiadać jak bardzo opłakane skutki ma  działanie stada, które nie jest pod kontrolą ? W tym miejscu pozwolę sobie na dygresję – ostatnio zauważyłam przypadki sprzedaży dwóch szczeniąt w pakiecie lub też zakupu  szczeniąt wiekiem różniących się zaledwie 2-3 miesiące.  Dziwi mnie to bardzo , bo tak młode zwierzęta szybko dochodzą do wniosku , że ich własny interes jest interesem najważniejszym  i wszelkie próby wyszkolenia  młodych , stadnych szybko rosnących zwierząt  mogą być  bardzo trudne. Czym prędzej trzeba je rozdzielać , przynajmniej na czas szkoleń.  Takie stado może być poza kontrolą o ile nie znajdzie się w rękach doświadczonej i konsekwentnej osoby.
W stadzie zawsze jest lider . To pies / suka , która odpowiada za stado , w związku z tym wciąż stróżuje. Najdalej wypuszcza się do przodu na spacerze , czujnie obserwuje teren , rzadko oddaje się beztroskim zabawom – jest przecież w pracy .  Połowa sukcesu jeśli jest to osobnik zrównoważony i nieskory do bojek. Lider przecież daje hasło do pogoni, lider daje hasło do ataku.  Jeśli chcecie mieć stado pod kontrolą  - kontrolujcie lidera.  Czyli tego psa należy zawołać jako pierwszego , gdy chcecie zapiąć smycz, bo idzie ktoś naprzeciwko z malutkim psem i nie chcecie aby wasze psy przeraziły go na śmierć. Jeśli taki pies ma skłonności do ucieczek za zwierzyną , niestety należy się liczyć z tym , że wszystkie psy puszczą się w pościg. Więc jeśli chcecie mieć spokojny spacer w lesie – nie spuszczajcie z lidera oka …. Lub nawet ze smyczy .

Młode psy a stado. Najlepszym schematem powiększania  stada  jest sytuacja gdy najmłodsze zwierzę w stadzie jest w wieku ok. 2-3 lat. Okres dojrzewania , burz i naporów ma za sobą , ryzyko , że z nowo przybyłym młodym psem stworzą koalicję jest niewielkie.  Młody psiak musi zostać zaakceptowany przez stado … nie ingerujcie zbytnio , bo im szybciej psiak poradzi sobie w stadzie tym lepiej dla niego.  Nowy ma za zadanie znaleźć sobie miejsce w hierarchii stada i ingerencja ludzi jest niepotrzebna. Szczególnie złym pomysłem  jest oddawanie szczeniakowi posłań i misek starszych psów , ich zabawek  ze słowami ( autentyczne) : Jesteś starszy , powinieneś zrozumieć !
Jeśli starszy pies warczy na malucha , trzeba bacznie obserwować  i nie pozostawiać sam na sam , ale w 99,9% szczeniak umie  sam dobrze zaprezentować się starszyźnie za pomocą gestów uspokajających i podległych…. Nie przeszkadzajmy ale uważnie obserwujemy aby wkroczyć z interwencja gdy sprawy przybiorą zły obrót. Szczenięta bardzo szybko się uczą, wnet pojmują kto jest kim w psim stadzie ( ludzkim  tez ) . Akceptacja ze strony starszych psów następuje dość szybko , pod warunkiem ze szczenie przestrzega zasad  współżycia  w stadzie. Jeśli wszystko przebiega pomyślnie czeka na was przeuroczy obrazek pląsającego starego psa jakby miał kilka miesięcy. Szczenię zdecydowanie odmładza stada – nie tylko wiekiem .
Szczeniaki naśladują starsze psy i generalnie nie wychodzą przed szereg , ale może zdarzyć się coś nieoczekiwanego co przestraszy malucha .. np. na  spacerze deskorolkarz  albo facet, który biegnie ale nagle się zatrzymuje i zaczyna gwałtownie wymachiwać ramionami . Szczenię może instynktownie zareagować szczekaniem , warczeniem lub nawet może pogonić pare metrów za tajemniczym obiektem. Uwaga ! Stado starszych psów również może zareagować instynktownie i również wyrwać nieoczekiwanie za nieświadomą ofiarą.  Bądźcie czujni na spacerach z kilkoma psami , bo ich zachowanie może was zaskoczyć , stado zawsze reaguje instynktownie zanim ktokolwiek pomyśli.
Młody pies  jest  szczególnie odważny w towarzystwie starszych psów , bo wie , że za nim stoi stado. Jeśli kiedykolwiek zacznie szukać powodów  do jakiejkolwiek rozróby musicie zareagować stanowczo. Jeśli Wasza reprymenda nie pomoże , niestety czeka was seria oddzielnych spacerów z młodym psem , tak aby oduczyć go straszenia ludzi lub psów .
Nie ignorujcie takich zachowań , nie odkładajcie działania na później , ponieważ może się zdarzyć , że taki dorastający psi nastolatek uzna , że na spacerze jest zbyt nudno to może komuś spuścimy lanie ,  sprowokuje starsze psy do działania , a sam wycofa się na bezpieczna pozycje , czyli do nieświadomego właściciela. 2 komentarze:

  1. Właściwie prawie przy każdym miocie odsyłam nieświadomych nabywców szczeniąt, którzy mieli pomysł kupić 2 szczeniaczki w pakiecie - bo będzie im raźniej.... Oj będzie, będzie!!! Oczywiście wyjaśniam, dlaczego u mnie nie kupią więcej niż 1 szczeniaka... ale ilu "hodowców" ucieszy się z takiej możliwości szybkiej i łatwej sprzedaży... ?!! O zgrozo - wielu!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasem to nieświadomość i chęć sprezentowania szczeniaczkowi towarzysza aby sie dobrze bawił... Oj , na pewno będą się dobrze bawiły :)

      Usuń