piątek, 9 grudnia 2016

O wychowaniu rodezjana część 1
O wychowaniu
Rozpoczynam  następny cykl  pt Wychowanie. Proszę nie mylić ze szkoleniem . Jak najprościej  odróżnić jedno od drugiego ? To proste – z pewnością  znacie  doskonale wyszkolone psy , które są kompletnie niewychowane. 

W kilku postach , które na pewno okażą się niewystarczające aby wyczerpać temat,  podzielę się z wami moimi doświadczeniami . Proszę nie spodziewać się gotowej instrukcji obsługi psa bo takowa nie istnieje.. Proszę też nie spodziewać się podręcznika jak postępować w takich czy innych przypadkach , ponieważ nie wszystkie przypadki ( na szczęście ) stały się moim udziałem.
O wychowaniu można  napisać wielotomową encyklopedię i nie wyczerpać tematu . Ja może skoncentruje się na najczęstszych błędach popełnianych przez właścicieli rodezjanow. 

Pierwszym błędem przyszłych właścicieli jest poszukiwanie jak najniższej ceny za szczenię danej rasy. Jakże często słyszę : „Przecież  rodezjana można kupić za połowę tej ceny która pani żąda! „ albo „ Mam  niższą ofertę „.
 Proszę przy wyborze hodowli nie kierować się kryterium ceny ! Z drugiej bowiem strony wysoka cena za szczenię nie oznacza wcale dobrej hodowli z doświadczeniem.
Najważniejszy okres w życiu psa – czyli od urodzenia do wydania odchowanego szczenięcia  jest nie do oszacowania. Jeśli hodowca popełni w tym okresie błędy , przyszły właściciel nie jest w stanie nadrobić zaległości.  Jeśli szczenię nie będzie znało człowieka , otoczenia domowego będzie bojaźliwe, nieśmiałe lub wręcz przeciwnie będzie reagować nieufnością podszytą agresją.
Zwróćcie uwagę na zachowanie suki matki , jeśli hodowca nie chce Wam zaprezentować suki  podając rozmaite powody, a to  „ Suka denerwuje się gdy ktoś obcy przychodzi” albo  „ Suka tak kocha swoje szczeniaczki , że nikt obcy nie może ich dotknąć” , to moim zdaniem uciekajcie stamtąd jak najprędzej. Temperament suki jest najważniejszy nie tylko z powodu wysokiego prawdopodobieństwa odziedziczenia ale również dlatego , że suka przekazuje schemat zachowania szczeniętom ….
Jeśli hodowca rozmnoży zwierzęta bojaźliwe lub co gorsza agresywne – z dużym prawdopodobieństwem większość szczeniąt z miotu odziedziczy te cechy charakteru po rodzicach.
Jeśli hodowca nie zapewni  odpowiedniego pożywienia i odpowiedniej dla wieku porcji ruchu i zabawy  – szczenię będzie rozwijało się marnie , zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Jeśli szczenię zostanie wydane zbyt wcześnie , bo – np. według „hodowcy” matka już nie zajmuje się szczeniętami i nie karmi ich , to kolejny ogromny błąd – do 8 tygodnia życia  dynamicznie rozwija się zdolność  współpracy i współdziałania z innymi psami. Jeśli szczenię zostanie odebrane przed tym okresem  wysoce zwiększy się prawdopodobieństwo  wystąpienia  trudności  w komunikowaniu z innymi psami w późniejszym życiu szczenięcia.

To jest pierwszy najpoważniejszy błąd popełniany przez przyszłych właścicieli psów . Myślę, że większość ludzi uważniej kupuje samochody  niż psy , choć z psami przecież dzielimy mieszkanie i życie przez przynajmniej 10 lat ! 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz