poniedziałek, 30 stycznia 2017

Temperament - standard , część 3
Temperament

Dostojny i inteligentny , nieufny wobec nieznajomych , lecz nie okazujący agresji lub onieśmielenia.

Każdy kto posiadał lub posiada RR będzie pełen entuzjazmu co do temperamentu tej rasy.
To jest bez wątpienia wspaniały pies rodzinny - lojalny, pełen uczucia i obronny. Ridgeback ma mocny instynkt obronny, ale nigdy nie wyraża się on w postaci niekontrolowanej agresji. Cechą charakterystyczną tej rasy jest zrównoważenie.
To jest pies, który akceptuje przewodnictwo swego właściciela, odnosi się z rezerwą do obcych, lecz zaakceptuje towarzystwo innych ludzi w obecności właściciela, będzie w stosunku do nich przyjacielski, o ile właściciel  zaprezentuje ich jako swoich przyjaciół.....
Rhodesian Ridgeback jest psem myśliwskim  ( grupa VI , gończe, sekcja 3. Rasy pokrewne) jednak jego charakter jest dużo bardziej uniwersalny. Jest wykorzystywany  nie tylko jako pies myśliwski, ale również jako pies przewodnik i  pies ratownik. Przede wszystkim rodezjan jest wspaniałym psem rodzinnym , towarzyszem wszelkich aktywności sportowych swoich właścicieli.
Jest psem zrównoważonym, który zachowuje spokój nawet w niesprzyjających okolicznościach. Dorosły, dobrze wychowany rodezjan nigdy nie zareaguje nieadekwatnie do sytuacji.
Nerwowość , bojaźń oraz agresja są niedopuszczalne i takie osobniki powinny być eliminowane z hodowli.
Rodezjany uwielbiają zabawy, szczególnie z innymi przedstawicielami rasy,  nie wszystkie bowiem psy zaakceptują dość brutalne zabawy w „osaczanie i obalanie” potencjalnej „ofiary”.
Wspaniałą aktywnością dla rodezjanów są biegi terenowe, ich instynkt pościgu za ofiarą (wabik) znajduje ujście  w sportowej rywalizacji.


3 komentarze:

 1. Miałem przyjemność znać wszystkie Twoje RRy czy może ... RRki :)i wszystkie aktualne. Każdy z nich potwierdza charakterystykę rasy, choć uważam, że najdostojniejszą ze wszystkich Twoich dam, była jednak BREMA!:)Niezapomniana Brema, która wg mnie zasługuje pod względem temperamentu i nie tylko, na miano wzorca wzorców!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak kochana Brema... ona nauczyła mnie wiele o rasie. Najtrudniejsza nauka, która zapamiętałam na całe życie to ucieczki i tropienie śladów zwierząt w lesie... oj dała mi nauczkę! 😊

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń