wtorek, 24 stycznia 2017

Standard rasy Rhodesian Ridgeback cz. 1Ogólny wygląd

Przystojny , mocny, muskularny i aktywny pies , w doskonałej równowadze, zdolny do osiągania dużej prędkości bez wysiłku, charakteryzujący się dużą wytrzymałością.

     Standard rasy daje ogólny  pogląd o wyglądzie rasy, choć otwarty jest na interpretacje.. Obserwujemy spore rozbieżności w typie RR - od ciężkiego „mastifowatego” o krótkim pysku do małego , lekkiego typu charciego.
 Rasa ta nabiera popularności, stąd ważnym jest przestrzeganie pewnych stałych punktów, które stanowią o odrębności rasy.

Rodezyjski Ridgeback przede wszystkim jest psem gończym (polującym), który powinien być mocny i muskularny a równocześnie zwinny, zdolny do osiągnięcia dużej prędkości w krótkim czasie  i szybkiej zmiany kierunku biegu. Cięższy typ „mastifa” będzie miał z tym problem.

Jeśli oceniamy tę rasę w ringu , spoglądamy na każdego psa i próbujemy odpowiedzieć na pytanie: Czy jest on zdolny do polowania , dostatecznie silny i zwinny aby osaczyć duże zwierzę  i przeżyć? Czy jest w stanie wykonać zadanie dla którego ta rasa została stworzona ?

Jest oczywiste , że każdy ma osobiste preferencje jeśli chodzi o wygląd rasy , ale jedno jest pewne , trzeba przestrzegać standardu aby rasa nie utraciła swoich niepowtarzalnych cech.
Rodezjan to przede wszystkim pies gończy, zbudowany dość atletycznie , ale nawet w spoczynku sprawiający wrażenie , że tylko sekunda a zerwie się do błyskawicznego pościgu.
Jego siła drzemie w muskularnym ciele , nieco dłuższym niż krótszym, nie może być ciężki lub kwadratowy w zarysie. Spójrzcie na geparda – zrozumiecie co oznacza termin „stworzony by biec bez wysiłku przez długo czas , w zróżnicowanym terenie”. Otóż i rodezjan jest „born to run”. Swego czasu furorę robił w Internecie film z parku safari, którego pracownicy zaprezentowali bieg coursingowy geparda i rodezjana. W zwolnionym tempie oba zwierzaki zaprezentowały niesłychany pokaz siły i wytrzymałości w pogoni za wabikiem.

Reasumując -prawidłowo zbudowany rodezjan musi sprawiać wrażenie doskonale zrównoważonego – ni mniej ni więcej – masy, wzrostu, długości. Jeśli spoglądacie na dorosłego rodezjana i czegoś w nim jest za dużo lub czegoś brakuje , to nie jest to pies doskonale zrównoważony.


      W liczbach będzie przedstawiać się to w sposób następujący :
  1. Długość ciała do wysokości = 125 : 100 ( 5:4)
  2. Głębokość klatki piersiowej= 1/2 wysokości psa, mostek sięga łokcia
  3. Długość szyi = stanowi 1/3 długości mierzonej od guza potylicznego do nasady ogona,( długość szyi 1/3, zaś od nasady szyi do nasady ogona 2/3 )
  4. Kłąb jest umieszczony w ½ długości mierzonej od czubka nosa do nasady ogona
  5. Długość głowy do długości szyi = 1:1
  6. Długość kufy ( mierzonej od stopu do czubka nosa) do długości czaszki ( mierzonej od guza potylicznego do stopu) do szerokości czaszki ( mierzonej między uszami)= 1:1:1
  7. Ogon sięga do stawu skokowego
  8. Wysokość śródstopia = ¼ wysokości psa
  9. Linia dolna jest płaska przez około 15 cm ( do 8 lub 9 żebra)
  10. Linia zadu schodzi pod kątem ok. 15cm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz