środa, 1 lutego 2017

Głowa, oczy, nos i uszy - standard rasy część 4
Głowa

Odpowiedniej długości , czaszka płaska . raczej szeroka pomiędzy uszami , wolna od zmarszczek gdy w spoczynku. Stop odpowiednio zaznaczony . Nos czarny (towarzyszy oczom ciemnym) lub brązowy ( oczy bursztynowe) . Pysk długi , głęboki , pełen wyrazu. Wargi czyste i przylegające do żuchwy. Szczęki silne ze zgryzem nożycowym, tj górne zęby zachodzą ciasno na dolne i osadzone są prostopadle do szczęki , dobrze rozwinięte zęby, szczególnie kły.

To jedna z cech, gdzie standard rasy jest otwarty na interpretację. Jest to rezultat wielu różnych typów, które widujemy w ringach, My preferujemy mocny, zdecydowany typ głowy u psów, zaś u suczki głowę piękną , samiczą..Zbyt ciężka głowa, zbyt krótki lub długi pysk jest gorzej oceniany.
Najlepsze głowy, to te których długość pyska ( od czubka nosa do stopu) jest prawie równa odległości od guzka potylicznego do centralnego punktu pomiędzy oczami . Obie odległości powinny równać się odległości pomiędzy uszami.
Czaszka pomiędzy uszami powinna być stosunkowo szeroka i płaska oraz wolna od zmarszczek w spoczynku.
Pysk od stopu powinien być w linii równoległej do przodoczaszki i kończyć się pod kątem prostym. Czarny pysk jest akceptowany , o ile nie sięga powyżej oczu i nie przybiera formy maski.
Stop czyli przełom między czaszką a kufą powinien być odpowiednio dobrze zaznaczony ale wadą jest stop stanowiący kąt prosty.
Kufa powinna być stosunkowo długa, mocna i znamionująca siłe. Wargi czyste i przylegające do szczęk. Policzki powinny być dobrze zaznaczone , ale okrągłe policzki są uważane za wadliwe.
Wady poważne : samcza głowa u suk lub sucza głowa u psów,  głowa bullmastifa, wąski  charci pysk, okrągła głowa z luźnymi policzkami, stop zbyt mocno zaznaczony (a`la labrador) lub słabo ( a`la whippet) ,  przodo- lub tyłozgryz, brakujące zęby.

Oczy i nos

Osadzone w odpowiedniej odległości , okrągłe , błyszczące z inteligentnym wyrazem , kolor harmonizuje z kolorem sierści.

Podstawowa sprawa - oczy muszą harmonizować z kolorem sierści psa. Dopuszczalny jest bursztynowy kolor oczu przy brązowym lub wątrobianym kolorze nosa. Ale psy o czarnych  nosach muszą mieć ciemne oczy. Wyraz oczu powinien być bystry, czujny i inteligentny.
Oczy powinny być okrągłe o czystych powiekach.
Najbardziej pożądana jest wysycona pigmentacja nosa do jak najciemniejszych oczu. Jest to ważne zarówno w przypadku czarnych nosów jaki i brązowych. Im ciemniejsza pigmentacja brązowego nosa tym lepiej. Jaśniejsze odmiany nosów brązowych nazywa się wątrobianymi ( livernose), ale uwaga – jasne , niemal różowe nosy są niepożądane.
Oprawa oczu również powinna być ciemna – czarna w przypadku czarnych nosów i ciemnego oka , zaś ciemnobrązowa w przypadku brązowych nosów. Ciemna oprawa oka absorbuje światło słońca, zaś jasna odbija słońce w obrębie oka i może zaburzać widzenie.

Nie ma znaczenia czy pies jest obdarzony nosem czarnym czy też brązowym, musi mieć dobrze wysyconą pigmentację.

Wadą są oczy zbyt jasne , oczy bursztynowe w przypadku nosów czarnych , oczy  o kształcie migdałów, wadą jest również  opadająca powieka.

Uszy

Osadzone raczej wysoko , średniego rozmiaru , raczej szerokie przy podstawie , stopniowo schodzące do zaokrąglenia. Noszone blisko głowy.

Co to znaczy – osadzone raczej wysoko ? Oznacza to, że górna krawędź ucha powinna być na tym samym poziomie co plaska część czaszki pomiędzy uszami jeśli pies jest wzbudzony , jeśli krawędź jednak jest ok. 0,5 cm wyżej to uszy są osadzone zbyt wysoko , jeśli 0,5 cm niżej to są nisko osadzone. Uszy rodezjana mogą odchylać się do tylu , z równoczesnym odsłonięciem kanału słuchowego . Jednak pies w tzw. alercie trzyma uszy zwrócone ku przodowi , tylna, górna krawędź ucha w jednej linii z tyłem czaszki.
U dorosłego psa długość ucha waha się pomiedzy 12-13 cm ( psy) i 10-13 cm (suki) , szerokość górnej krawędzi  odpowiednio 10-11,5 cm (psy) i 9-10 cm (suki).
Końcówka ucha powinna sięgać do połowy odległości pomiędzy oczami a nozdrzami, proporcjonalnie do głowy. Jeśli uszy są krótsze lub dłuższe od tych odległości , zdecydowanie nie są średniego rozmiaru.
Kształt ucha rodezjana to zdecydowanie bardziej litera V niż U.
Czarne uszy są nieprawidłowe, jednak mogą być ciemniejsze niż reszta sierści. Powinny być noszone blisko głowy, osadzone raczej wysoko. Sędzia powinien gorzej ocenić uszy osadzone zbyt wysoko (na czubku głowy), jak i nisko. Uszy fruwające, gdzie nasada uszu umieszczona jest frontalnie  w stosunku do głowy, są również wadą.
 Złe osadzenie ucha lub zły kształt ucha zmienia zupełnie wygląd rodezjana i  powinno być eliminowane z hodowli . Niestety często nie zwraca się na tę wadę uwagi choć właściwe osadzenie ucha nadaje charakterystyczny wygląd tej rasie. Jedynie u dalmatyńczyków spotykamy ten typ dość wysoko osadzonego, swobodnie zwisającego i  średniego rozmiaru ucha.
Wadliwe psy o czarnych uszach i czarnej masce sięgającej powyżej poziomu oczu  są niepożądane i nie powinny być dobrze ocenione w ringu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz