środa, 15 lutego 2017

I na koniec - trochę cyferek, rozmiary i punktacjaRozmiar

Psy - 63 cm pożądana minimalna wysokość
         69  cm maksymalna.
Suki - 61 cm minimum , pożądane maksimum 66 cm.

Standard mówi o wielkości mierzonej w kłębie ( najwyższy punkt grzbietu pomiędzy łopatkami) dla psów od 63 do 69 cm , dla suk od 61 do 66 cm. Amerykański standard mówi o wadze dla psów 75 lbs , dla suk 65 lbs.  Metodą na oko określamy wagę dla psów 36 kg ( 80 lbs) a suk 32 kg ( 70 lbs) z dopuszczalnym marginesem 2,5 kg w dół lub w górę .
Niestety życie pokazuje, że utrzymanie standardowego rozmiaru jest ogromnie trudne.
Gdy nasz Homer ważył 39 kg przy właściwym wzroście wszyscy sędziowie zaznaczali w karcie ocen, że potrzebuje więcej masy.
Wydaje się, że w tym punkcie standard powinien zostać zmieniony ponieważ masa 36 kg dla psa mierzącego 69 cm w kłębie jest zdecydowana za mała.

Punktacja

Skala punktów stosowana przy ocenie Ridgebacków:
ogólny wygląd , wielkość , symetria i równowaga - 20 pkt
pręga - 20 pkt
głowa - 15 pkt
nogi i stopy 15 pkt
kark i łopatki 10 pkt
ciało, grzbiet , klatka piersiowa i lędźwie - 10 pkt
sierść i kolor - 5 pkt
ogon - 5 pkt
DYSKWALIFIKACJA: brak pręgi i dla psow - wnętrostwo jedno lub dwustronne.

Punktacja nie jest dołączona do standardu rasy , ale jej znajomość pomaga niejednokrotnie sędziemu w ocenie psów na ringu. Jest ona wskaźnikiem na jakie szczególne  cechy należy zwrócić przede wszystkim uwagę , jakie cechy odgrywają rolę pierwszoplanową w ocenie RR.
W praktyce jednak sędziowanie odbywa się w ringu poprzez porównanie psów pomiędzy sobą, a nie poprzez porównanie do jakieś szablonu i wypełnianie karty punktacji. Pies jest oceniany jako jednostka i do sędziego należy zwracanie uwagi na szczegóły które spowodują wybór tego czy innego psa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz