piątek, 10 lutego 2017

Stopy, ogon - standard rasy część 7Stopy

Zwarte , dobrze wysklepione palce, okrągłe , elastyczne poduszki , ochraniane przez włosy pomiędzy palcami i poduszkami.

Wady : stopa płaska i „zajęcza” , zbyt długie pazury.
Płaskie stopy zaczynają być coraz częstsze , od czasu do czasu widujemy typ zajęczej stopy w ringu ,  są to dość poważne wady.   Regularne spacery po utwardzonym gruncie zazwyczaj pozwalają na utrzymanie stóp w dobrej kondycji. Psy , które biegają jedynie po miękkim gruncie będą miały zbyt długie pazury ,  wówczas ich  długość należy regularnie kontrolować. Ćwiczenia wyłącznie na trawiastym gruncie sprzyjają również powstawaniu płaskiej stopy.
Dobre stopy dla psa gończego jakim jest RR są sprawą priorytetową. Pies może być najpiękniejszy pod słońcem , ale jeśli ma słabe nogi i stopy to lepiej mu kupić łyżworolki , niż  uznawać go za zwierzę hodowlane . C.H.Edmonds ( 1923) pisze: „(..) Muszą mieć najlepsze stopy , z poduszkami które wytrzymają każdy rodzaj podłoża na jakim im przyjdzie pracować , dzień po dniu w najgorszych nawet warunkach pies powinien stąpać lekko i bez wysiłku (...)”
Do dnia dzisiejszego to stwierdzenie jest  prawdziwe.

Rys.1 Stopa prawidłowa A, Stopa stroma(koziniec) B, Stopa płaska(zajęcza) C

Ogon

Silny w osadzeniu , noszony niezbyt wysoko lub nisko, zwężający się ku końcowi , gładki . Noszony z lekkim łukiem , nigdy nie zwinięty.

 Ogon pomaga utrzymać psu równowagę  w  biegu i zwrocie wykonanym w pełnej prędkości. Ridgeback powinien nosić ogon prawie na poziomie grzbietu , nigdy nie powinien być zawinięty ponad linię grzbietu. W ringu wystawowym , gdy pies stoi ogon spokojnie zazwyczaj jest opuszczony do napięstków. Jeśli pies jest nieśmiały lub bojażliwy, ogon może chować między nogami , tak jak u whippetów.  Niektóre szczenięta rodzą się z zakręconymi ogonkami lub bardzo krótkimi ( coraz rzadziej spotykane wady recesywne)  nie powinny być  przeznaczane do hodowli !
Inne wady ogonow to : zrost kręgow ogona (blok), ogon złamany (krzywe kręgi ogona), wydłużone kręgi ogona, kręgi o zmienionym ksztalcie. O ile pierwsze dwie wady można łatwo wykryć przesuwając ogon między palcami, pozostale można potwierdzić jedynie wykonując prześwietlenie RTG. Psy o wadliwych ogonach są psami niehodowlanymi!
Rys 2.A -poprawne osadzenie ogona, B - wadliwe osadzenie ogona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz