środa, 8 lutego 2017

Ciało, szyja, przod i grzbiet - standard część 5Szyja

Odpowiednio długa , silna i wolna od podgardla.

Ridgeback powinien mieć czysty kark o odpowiedniej długości. Powinien jawić się jako muskularny, ale giętki z wysklepioną linią górną.
Nie może być zbyt długi jak u doga niemieckiego, lecz również nie może być zbyt krótki i wąski. Podgardle z dużą ilością zwisającej skóry wokół gardła również uważane jest jako wada.
U większości przedstawicieli tej rasy szyja jest długa i giętka, z elegancką wysklepioną linią górną, głowa noszona wysoko. U psa o doskonałych proporcjach punkt pomiędzy łopatkami (kłąb) jest najwyższym punktem linii grzbietu, nigdy nie niższym niż zad.

 
Rys 1. Szyja


Przód

Łopatki pochyłe , ukośne , wyraźne i muskularne. Przednie nogi doskonale proste , silne, mocne w kości , łokcie blisko ciała.

Nogi powinny być o dobrej kości - niezbyt mocnej i niezbyt lekkiej. Gdy pies oglądany jest z boku powinien wydawać się szerszy niż oglądany od przodu. Typ, który jest zbyt mocnej i zbyt lekkiej kości będzie uważany za wadę.


 
 Rys.2  Przód

 

Ciało

Klatka piersiowa niezbyt szeroka ,  głęboka i pojemna , żebra sprężyste , nigdy nie beczkowate. Plecy i grzbiet silne i muskularne i lekko wysklepione.

W pełni dojrzały pies powinien mieć dobrą głębokość klatki piersiowej,  sięgającą do łokci.
Długość ciała mierzona jest od łopatek do zadu powinna być trochę większa niż wysokość psa mierzona od ziemi do kłębu(trochę dłuższy niż wyższy). Niektóre źródła podają idealną proporcję 1,15-1,25 do 1. Wadliwe są psy o płytkiej klatce piersiowej, zbyt długie lub krótkie.
Grzbiet karpiowaty lub łękowaty, okrągłe żebra lub beczkowate oraz zupełnie płaskie żebra są wadą. Mostek dorosłego psa powinien  sięgać do łokcia, a  głębokość klatki piersiowej
zmierzona od kłębu do punktu pomiędzy łokciami ( mostek)  powinna równać się odległości od dolnej linii mostku do poziomu gruntu.


Rys 3 CiałoRys.4 Przedpiersie 


Rys. 5   Prawidłowa górna linia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz