czwartek, 2 lutego 2017

Standard rasy - erratum


Korzystając z krotkiej przerwy wyjaśnię dlaczego opisuję standard rasy rhodesian ridgeback, rzecz wydawałoby sie najbardziej oczywistą na świecie. No więc nie jest to takie oczywiste , a interpretacja wciąż nastręcza wiele problemów nie tylko właścicielom , ale i hodowcom oraz niektórym sędziom kynologicznym. Postanowiłam zgromadzić w jednym miejscu materiały zbierane od lat - są to książki, artykuły i materiały konferencyjne. Standard rasy według FCI jest pisany kursywą , poniżej materiały zebrane z różnych źródeł. Na koniec podam pełną bibliografię . Z oczywistych względów nie przytaczam tutaj całych artykułów lub rozdziałów , ale tylko wyjątki. Zainteresowanych odsyłam do źródeł.
Spieszę również pocieszyć tych, którzy z linijką w ręku zdążyli popaść w rozpacz , że ich pies/ suka nie posiada pręgi o idealnej długości lub szerokości.

NIE MA PSÓW IDEALNYCH - SĄ TYLKO ZBLIŻONE DO WZORCA !

Długości, szerokości, kąty podane w mierzalnych jednostkach są jedynie pomocne w ocenie tego co można ocenić na tzw. oko . Nawet jeśli pies będzie miał idealne długości i szerokości wszystkiego co można pomierzyć , a będzie wyglądać jak dopust Boży , a jeszcze gorzej się poruszać, z pewnościa nie będzie psem zblizonym do ideału ... i na odwrót!

Przytaczając komentarz Lindy Costy ( sędzia i hodowca RR) po jednym z wykładów na kongresie RR, gdzie inna znana hodowczyni wyznaczała "złote trójkąty" na sylwecie rodezjana - " Nie wyobrażam sobie, że zacznę ganiać po ringu z linijką i cyrklem za ocenianymi psami. To śmieszne ! "

Tak więc - rozsądek nade wszystko!
Po krótkiej przerwie powrócę do standardu!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz