poniedziałek, 7 listopada 2016

Mit o typach rodezjanówCzy istnieją różne typy rodezjanow ?
Na pewno często słyszeliście , że hodowca lub sędzia mówi iż woli cięższy typ pracującego rodezjana  albo tzw. psa farmerskiego w przeciwieństwie do typu lżejszego charciego. Ja  słyszałam jeszcze o preferowanym starym typie Rhodesian Ridgeback dla opisania limfatycznego  i masywnego psa. 

To jest kolejny mit.  Standard rasy jest jeden  i nie wymienia się w nim żadnych typów rasy.  
Standard rasy mówi precyzyjnie o eleganckim psie , który nie jest zbyt masywny ani też zbyt lekki. Czyli zarówno typ masywny tzw. farmerski  jak i typ lekki – charci są niepożądane w naszej rasie !

Przodkami Rhodesian Ridgeback są między innymi psy tzw. Boerhond ( w bardzo lużnym tłumaczeniu boer oznacza farmera czyli Boerhond jest po prostu psem farmera ) .Ogólnie Boerhond opisywano jako psy masywne używane do pilnowania domów i do towarzystwa. Nie wiadomo czy niektóre boerhondy miały pręgi czy też nie. Różniły się między sobą na tyle , że wyróżniono pośród nich różne typy :
1.       Steekbaard („ ostro brody”)
2.       Vuilbaard ( „wełnisto brody”)
3.       Wa-hond ( pies do wozu)
4.       Maanhaar ( pies grzywiasty)
5.       Verkeerde-haar ( szorstkowłosy)
Podobno pierwsze zarejestrowane tzw. Psy na Lwy to były właśnie Boerhondy w typie Steekbaard . Potem gdy zmieniono nazwę na Rhodesian Ridgeback automatycznie nazwano i te psy Rhodesian Ridgeback choć wedle słów „twórców” naszej rasy  ( F. Barnes, C. Helm, C. van Rooyen) niewiele miały  z nią wspólnego.
Inna  rdzennie afrykańska rasy Boerboel  ma więcej zdecydowanie wspólnego z Boerhondem niż Rhodesian Ridgeback. Jednak obie rasy maja wspólnych afrykańskich  przodków  , co może tłumaczyć dlaczego wciąż w naszej rasie zdarzają się osobniki  zbyt masywne i ciężkie w typie.
Ale błędem jest hodowanie w kierunku uzyskania właśnie takiego typu bo nawet twórcy tej rasy w roku 1929 za wzorzec dla rasy Rhodesian Ridgeback przyjęli standard dalmatyńczyka.
Więcej o fascynującej historii naszej rasy przeczytacie w książce Lindy Costy „Rhodesian Ridgeback Pioneer” z której to  zaczerpnęłam powyższe informacje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz