niedziela, 27 listopada 2016

ABC genetyki cz. 2
            CIEKAWOSTKA!!!
Szczenię może być bardziej spokrewnione z dziadkami niż ze swoimi rodzicami !

Dzieje się tak dlatego , że pomimo iż każde szczenię otrzymuje 50% materiału genetycznego od swoich rodziców , ci z kolei otrzymali losową porcję od swoich rodziców.
Może się zdarzyć , że ojciec szczenięcia przekaże mu większą porcję materiału genetycznego swojego ojca ( dziadka szczenięcia) lub matki ( babki szczenięcia)  i wtedy szczenię jest bliżej spokrewnione ze swoimi dziadkami niż rodzicami !

Należy zwracać baczną uwagę na dziadków planowanego krycia, ponieważ szczenięta mogą otrzymać większość  materiału genetycznego od nich !!!

PRAWA MENDLA 

Mendel odkrył  podstawowe zasady dziedziczenia. Jedną z nich jest to , że poszczególne cechy nie mieszają się tak więc skrzyżowanie roślin wysokiej z niską nie spowoduje , że otrzymamy rośliny o średnim wzroście. Innymi słowy – skrzyżowanie psa z tylozgryzem i suki z przodozgryzem nie spowoduje urodzin szczeniąt o prawidłowym nożycowym zgryzie. Podobnie – ze skojarzenia psa o szerokiej klatce piersiowej i suki o bardzo wąskiej nie otrzymamy szczeniąt o klatkach prawidłowych.
Aby skorygować wadę należy skojarzyć parę na wspólnego  przodka, który posiadał te korzystną cechę i z sukcesem  przekazał ją poprzedniemu potomstwu.

Mendel odkrył , że geny są dziedziczone niezależnie .
Mendel także odkrył , że niektóre geny są genami wiodącymi  - dominującymi  i determinują inne geny – geny recesywne. Jeśli więc np. gen ciemnych oczu jest genem dominującym ( E) a gen oczu jasnych jest genem recesywnym  ( e) to osobnik o genotypie Ee będzie miał oczy ciemne.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz