sobota, 26 listopada 2016

ABC genetyki , część 1
Opracowanie na podstawie  kalaharirr.tripod

Każdy pies składa się z niezliczonej ilości komórek , ale powstał w istocie z jednej , która w wyniku niezliczonych podziałów dała  końcowy wynik w postaci szczenięcia.  Musimy pamiętać że każdy żywy organizm jest kopią tej jednej komórki. W każdej komórce rodezjana jest 39 par chromosomów ( 78) . Chromosomy należące do tej samej pary nazywane są homologicznymi , jeden pochodzi od ojca drugi od matki. Choć do końca porównanie nie jest właściwe niektórzy opisują geny jako paciorki nanizane na nitkę chromosomu. Jednak jest to porównanie bardzo obrazowe więc posłużymy się nim aby lepiej wytłumaczyć tajniki dziedziczenia. Geny występują w parach i niosą informację o dziedziczeniu cech – wielkości, usposobienia, charakteru i wyglądu rodezjana. Te same geny są zawsze ulokowane w tym samym miejscu w chromosomie.
50% genow szczenięcia pochodzi od jego ojca i 50% od matki , każde szczenię zawiera podwójny plan konstrukcyjny – zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i charakter.
Choć każde szczenię zawiera po połowie materiału gentycznego rodziców, może się zdarzyć , że jedno lub kilka szczeniąt w miocie  odziedziczy tylko niepożądane geny po rodzicach  lub mieszankę dobrych i złych genów.
Nieważne jak świetny jest ojciec  lub matka – zawsze mogą się urodzić szczenięta o cechach niepożądanych !
Wyobraźmy sobie komórkę rozrodczą  jako pokój z dwoma regałami pełnymi książek  o tym jak zbudować rodezjana. Każdy regał zawiera 39 książek ( wolumenow) – powiedzmy dla psa będą to książki od 1a do 39a a dla  suki będą to książki od 1b do 39 b . Pomyślcie o chromosomach jako o książkach, których kartki będą genami. A może nawet lepiej jako o segregatorach , gdzie lużne kartki ( geny) są wpięte i pozostaja tam przez całe życie dopóki nie dochodzi do podziału komórki rozrodczej.
Podczas reprodukcji komórka dzieli się na dwie z pojedynczym zestawem chromosomów  ( 39) i już regały z książkami znajdują się w oddzielnych pokoikach .  Po zapłodnieniu całe  partie kartek z wolumenow A łaczą się z odpowiednikami kartek z wolumenów  B.
Posłużmy się przykładem : aby stworzyć ucho u rodezjana  komórka nasienia  pobiera instrukcje na ten temat z wolumenu 2 a od strony 50 do 65 a komórka jajowa z wolumenu 2b od strony 66 do 90. Inne instrukcje na temat ucha mogą pochodzić np. ze stron 50 do 55 wolumenu 2 a i ze stron 56 do 90 .
Instrukcje na temat budowy ucha zawarte są w odpowiadających sobie  wolumenach psa 2a i suki 2 b , ale co je może różnić pomiędzy sobą to strony , które mogą być pobrane z każdego wolumenu.
Każda komórka jajowa i nasienia zawiera unikalny i jeden w swoim rodzaju komplet chromosomów i informacji !2 komentarze:

  1. ze względu na fakt, że mgr-kę pisałem "w genach" z uwagą przeczytałem tę bibliofilską wersję podstaw genentyki. Jedyne co mnie zastanawia, to czy tworząc segregator z kartkami (genami) odpowiedzialnymi za moją psychę, ktoś nie podrzucił ... makulatury! ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krzychu...jeśli to była makulatury to z najlepszych starożytnych bibliotek ! 😁

      Usuń