wtorek, 8 listopada 2016

Jaki jesteś rodezjanie ?
Rhodesian Ridgeback jest psem UMIARKOWANYM. 
Ni mniej ni więcej.  Cokolwiek staralibyście się opisać – czy sylwetkę , czy ruch, czy katowanie, głowę , grzbiet – rodezjany są psami umiarkowanymi! Ani za dużo ani za mało ....

Czyli błędem  jest sylwetka „przeładowana” – zbyt wydatne przedpiersie ( ostatnio tak modne na wystawach) ,  kąt ostry  ramienia i łopatki  przodu , katowanie tyłu jak u owczarka niemieckiego. Błędem jest zbyt masywna i okrągła czaszka ( nisko osadzone uszy) , błędem jest stop czaszki pod kątem prostym jak u labradora jak również jest błędem stop niemal niewidoczny jak u charta.  Nisko osadzone ucho daje efekt okrągłej czaszki  ale też błędem będzie ucho zbyt wysoko osadzone , które nadaje psu wyraz wiecznego napięcia … Niektórzy są w błędzie uważając , że rodezjan zawsze i wszędzie prezentuje efektowną minkę ze zmarszczonym czołem i uniesionymi uszami… Tak jest tylko i wyłącznie w sytuacji wzmożonej uwagi -  w stanie spoczynku czoło powinno być wolne od zmarszczek !
Ach jakie są piękne bursztynowe oczy – takie ciepłe i efektowne – ktoś mówi … hmmm… owszem ale tylko w  sytuacji gdy nos jest brązowy, jeśli rodezjan ma czarny nos , oczy powinny być ciemne.
Szyja , kark – wolne od luźnej skóry i podgardla , umiarkowane
Grzbiet mocny i dobrze związany, umiarkowanie umięśniony, umiarkowanie kątowanie przodu i tyłu, umiarkowany ruch – żadnych zbędnych i niepotrzebnych wyrzutów kończyn w gorę , w bok czy do przodu …  To zabawne jak wiele osob – w tym sędziów , myli ruch , owszem efektowny , podobny do kłusującego konia , ale nie mający nic wspólnego z ekonomicznym ruchem. Co to jest ekonomiczny ruch? Otóż jest to taki ruch, który umożliwi psu pracę w terenie przez wiele godzin  bez wysiłku i nadmiernego nadwyrężenia… Ja nie bardzo wyobrażam sobie większości psów kłusujących po ringach w pracy w buszu przy ekstremalnie wysokiej temperaturze i wilgotności na rożnym podłożu… Myślę, że padłyby gdzieś w najbliższym cieniu po pól godzinie takiego „dynamicznego kłusu” . Ale ruch to temat rzeka myślę , że zajmę się tym w innym poście.
Osadzenie ogona – umiarkowane – ani za nisko ani za wysoko, umaszczenie – umiarkowane – ani zbyt jasne ani zbyt ciemne. Umiarkowane wysklepienie łap – jak mantrę wszyscy powtarzają tzw. kocie łapy … zwróćcie uwagę łapa kota jest zupełnie inaczej skonstruowana niż jakiegokolwiek psa . Pewnie twórcom sformułowania „kocia łapa” chodziło o to że ma mieć doskonale wysklepione palce… Owszem , ale palce muszą być nieco dłuższe niż u kota , co nie znaczy że mają leżeć płasko na podłożu  ( to jest poważna  wada ) . Dopiero taka konstrukcja umożliwia właściwą pracę na każdym podłożu - trawie, piasku, betonie, bagnie . Pazury powinny być dość krótkie , nie dotykające podłoża, gdy stopa stoi na twardym podłożu.
Można tak w nieskończoność ... ale w skrócie rodezjan to pies , ktory wszystko ma zrównoważone - od charakteru po wygląd .

Zapamiętajcie proszę na zawsze – rodezjan jest psem umiarkowanym … pod każdym względem ..

No może pod jednym nie … apetyt ma zupełnie nieumiarkowany !!!! :D

3 komentarze:

  1. Dużo się rozjaśnia, mam nadzieję, że napiszesz - dla zobrazowania całości - jak powinien wyglądać charakter psa? Chodzi mi o temperament, usposobienie itp. Czekam na to najbardziej.pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Malgosiu , jakiś czas temu napisałam post o tym ... ale pewnie powroce do tematu... jest niewyczerpany :)

      Usuń