wtorek, 18 października 2016

Genetyka populacji - część trzecia i ostatnia
11.  Tak więc choroby genetyczne spowodowane recesywnymi allelami nie pojawiły się „nagle” w rasie. Geny, które je spowodowały najprawdopodobniej były tam cały czas.  Ale gdy zrobisz miliard kopii – nagle masz chorobę! 

12. Użycie testów DNA  w walce z genami chorobotwórczymi   w rasie nie uczyni psa zdrowszym . ( patrz punkt 2,3, 6) 

13. Rasa będzie kontynuować utratę genów w każdym pokoleniu czy to przez przypadek czy też przez sztuczny dobór ( selekcje)  Az do momentu gdy w rasie zabraknie już genów potrzebnych do stworzenia zdrowego psa. 

14. Z tego punktu widzenia rasa może wyglądać wspaniale ( z uwagi na selekcję na typ) ale będzie cierpieć z powodu  efektu genetycznego zubożenia -  inbred, choroby spowodowane allelami recesywnymi,  zwiększone ryzyko nowotworów itd.

15. Zdrowie pojedynczego psa nie może być polepszone bez polepszenia genetycznego zdrowia rasy. Jedyną droga polepszenia genetycznego zdrowia rasy jest zarządzanie zdrowiem puli genetycznej rasy.

16. Genetyka populacyjna dostarcza odpowiednich narzędzi do zarządzania pulą genetyczną danej rasy lub tylko grupy zwierząt.  Hodowcy MOGĄ polepszyć zdrowie rasy, którą hodują jeśli rozumieją i używają tych narzędzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz