sobota, 15 października 2016

Genetyczne niespodziankiWydawać by się mogło, że każdy przeciętnie wykształcony człowiek powinien wynieść ze szkoły podstawową wiedzę o genetyce, ale z moich obserwacji wynika iż większość podchodzi do tego zagadnienia podobnie jak  do szkolenia psów. Na placu pracujemy nad posłuszeństwem psów,  poza placem pozwalamy sobą miotać jak szmaciana zabawką. Jakby jedno z drugim nie miało związku.
Otóż to – w szkole z pewnością recytowaliśmy prawa Mendla i zasady dziedziczenia ,  ale w życiu…. Bywa z tym różnie.  
Pokrótce wymienię  pewne „niespodzianki” , które swoje źródło znajdują w dziedziczeniu.
Otóż nie każda ładna suka i ładny pies da ładne potomstwo. 
Nie każdy pies, który święci triumfy na wystawach może być świetnym materiałem hodowlanym.
Nie każdy rodowodowy pies lub rodowodowa suka muszą zostać rozmnożone. Czasem wręcz nie powinny. Szczególnie jeśli wiemy o ich przodkach wystarczająco wiele aby stwierdzić, że takie połączenie może mieć opłakane skutki.
Każdą cechę dominująca można z łatwością usunąć z populacji , ale recesywną już dużo trudniej o ile jest to możliwe . Problem w tym , że większość cech pożądanych jest dominująca,  zaś niepożądanych recesywna.
Innymi słowy – prowadząc bardzo konsekwentna politykę hodowlaną możemy wielce się zdziwić gdy w siódmym  pokoleniu  otrzymamy nagle wadę zgryzu , brak zęba  choć wcześniej żadne z potomstwa takiej wady nie wykazało.
Wprowadzając świadomie do programu hodowlanego zwierzę obarczone jakąś poważną wadą – np. zoperowanego wnętra prosimy się sami o kłopoty  . Możemy oszukiwać siebie czy wszystkich wokół ale natury nie oszukamy. Właśnie wprowadziliśmy do hodowli  „konia trojańskiego”, który  przetrwa w uśpieniu wiele pokoleń i uaktywni się nawet po wielu latach.
Cecha recesywna pozostaje niewidoczna dopóki dany osobnik jest heterozygotą, jeśli połączymy dwa takie osobniki z pewnością otrzymamy statystycznie ćwierć populacji obarczone dominującą cecha recesywna. I pal sześć jeśli będzie to na przykład niepożądane umaszczenie  lub nadmiar bieli … gorzej gdy będzie to na przykład  epilepsja.
Jak wielka spoczywa na nas hodowcach odpowiedzialność – o tym w następnym odcinku poświęconym genetyce populacyjnej.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz