poniedziałek, 17 października 2016

Genetyka populacji część druga

Ida Pręgowce z Jasienia

Imbir Pręgowce z Jasienia


6. Nie można prowadzić selekcji na lub przeciw pojedynczemu genowi, ponieważ geny łączą się w grupy z innymi genami ( tzw.” linkage”).  Jeśli więc selekcja jest prowadzona na określony gen  to również na inne – połączone z nim – geny.

7. Hodowanie w kierunku homozygotyczności jednej określonej cechy jest hodowaniem w kierunku homozygotyczności wszystkich cech. Homozygotyzm jest pocałunkiem śmierci dla systemu immunologicznego.  I przy okazji – ponieważ zmienność drastycznie się zmniejsza, również maleje dramatycznie możliwość polepszenia rasy poprzez  prowadzenie selekcji . Selekcja bowiem wymaga różnorodności.

8. Konsekwencje hodowli w bliskim pokrewieństwie są początkowo niezauważalne ale nieuchronne – zmniejszająca się płodność, trudne porody, coraz mniejsze mioty, wyższa śmiertelność szczeniąt i mniejsza przeżywalność,  zmniejszająca się długość życia osobników dorosłych. Zdrowa genetycznie suka powinna zajść w ciąże gdy jest dopuszczona do psa w okresie płodnym zaś pies nie powinien mieć żadnych problemów z kryciem  suki w czasie rui! Miot powinien być duży, pełen żywotnych szczeniąt  o niskiej śmiertelności.  Zwierzęta, które nie są w stanie spłodzić żywotnego potomstwa są eliminowane w wyniku selekcji naturalnej.

9. Mutacje genów dominujących są  eliminowane z populacji , jeśli w jakikolwiek sposób upośledzają zdrowotność. Mutacje alleli  recesywnych pozostają w ukryciu dopóki są heterozygotyczne. Tak więc rzadkie mutacje alleli recesywnych  nie są usuwane, ale są dziedziczone z pokolenia na pokolenie . Każde zwierzę więc je posiada. I to wiele odmian.

10. Jeśli wyprodukujesz bardzo wiele szczeniąt od jednego bardzo popularnego reproduktora  ( syndrom „popular sire”) , powielisz w wielu kopiach wszystkie niekorzystne  allele tego psa  ( które nigdy nie stanowiły problemu bo były recesywne – punkt 9)  i rozsiejesz je w populacji . Teraz – mutacja która przedtem była rzadka stanie się już często spotykaną mutacją , jej występowanie w populacji znacznie wzrośnie.  Szanse, że urodzi się homozygotyczne szczenię ( dwie kopie recesywnej mutacji)  obarczone taką wadą wzrośnie dramatycznie.  I homozygotyczne, recesywne allele już nie pozostaną w ukryciu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz