poniedziałek, 24 października 2016

Fakty i mity - poznaj rodezjana

Już od dawna mam ochotę rozprawić się z kilkoma bzdurnymi mitami o naszej ukochanej rasie, powtarzanych bezmyślnie przy wielu okazjach.
Pierwszy z brzegu – Rhodesian Ridgeback  to inaczej „pies na lwy” tak więc musi być odpowiednio wielki i masywny by swym wygładem lwa odstraszyć .  Pewnie byłabym milionerką gdybym dostawała złotówkę za każdym razem gdy to słyszę. Powtarzają to ludzie, którzy coś tam przeczytali w internecie a rasy nigdy nie widzieli , powtarzają to niektórzy hodowcy aby uzasadnić ponadstandardowe wymiary swoich psów i o zgrozo ! powtarzają to również niektórzy sędziowie.
Zanim rasa została oficjalnie zarejestrowana jako Rhodesian Ridgeback nazywano psy w typie rodezjana  i z pręgami na grzebiecie „psami na lwy”.  Osadnicy z Europy przywieźli  kontynent afrykański stada bydła oraz rozmaite rasy psów myśliwskich oraz stróżujących. Niestety żadna z tych ras nie miała najmniejszych szans w starciu z lwami , które dziesiątkowały cenne stada bydła . Zachowały się zapiski, iż jednej nocy lwy, które zaatakowały stado farmera zabiły również siedemnaście  psów – teriery, pointery , wyżły.  Te psy, które cudem  ocalały reagowały nieopisanym strachem tylko gdy wyczuły zapach lwa.  
Poszukując rozwiązania natknięto się na tubylcze psy niewielkich rozmiarów , raczej szakalowate w typie z dziwnym irokezem na grzbiecie , które znane byłe ze swej niezwykłej lojalności oraz słynące z brawurowego zachowania wobec niebezpieczeństwa. Te niewielkie psy były w stanie spowodować , że lew  zmęczony ich nieustępliwością  rezygnował z ataku .  Rozpoczęto krzyżowanie, które miało na celu stworzenie odpornego psa, zdolnego do pościgu na dalekie odległości, psa, który nie wystraszy się lwa lub innego napastnika , psa, który będzie na tyle inteligentny , że podejmie decyzje gdy nie będzie w pobliżu człowieka, który wyda mu polecenie . Psa, który będzie odpowiedzialnym  psem rodzinnym . I tak w dużym skrócie stworzono naszą rasę – rodezjany.
Oczywiście w Europie lwy nie spacerują po ulicach ( choć w Afryce też już nie, ponieważ zostały niemal doszczętnie zlikwidowane) i nikt nie może się przekonać , czy Rodezjan jest czy nie jest psem na lwy. Czy rzeczywiście to jest potrzebne?
Myślę, że ludziom, którzy jak mantrę powtarzają  , że rodezjan to  „pies na lwy” potrzebna jest zapewne kompensacja poczucia niskiej własnej wartości.  Ta rasa owszem  zasłynęła  z tego , że jest w stanie przeżyć atak lwa, ale tylko i wyłącznie z powodu sprytu, inteligencji, umiejętności przewidzenia zachowania agresora oraz niezwykłej wręcz zręczności.  I wcale nie musiał  być to lew – mogł  to być grzechotnik, człowiek , mogł to być niedźwiedź, dzik  lub inne grożne zwierzę.
Nie eksponujcie proszę frazy ” pies na lwy”  nie  inaczej jak w kontekście historycznym.  I tylko tyle albo aż tyle. Z tego bowiem wynika wiele nieporozumień. I tym chciałabym się zająć w najbliższych postach. Demitologizacją PSA NA LWY.  

3 komentarze:

 1. Sympatycy rasy to jeszcze pół biedy... ale wielka bieda, jak sędziowie na ringu takie bzdury wygadują, że "taki nieduży pies nie może być na lwy..." itp. ...nie wspominając już o "hodowcach"... ręce opadają...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego trzeba dementować podobne bzdury na każdym kroku i wszędzie .... Nie chodzi tylko o bzdurne wyobrazenia o wyglądzie rodezjana ale rownież o jego charakterze. Ludzie powielając bzdury o polowaniach na lwy oraz o rzekomych pościgach za zbiegłymi niewolnikami z plantacji straszą się nawzajem i przypisują naszej rasie krwiożercze instynkty....

   Usuń
 2. Witam serdecznie Pani Renatko w końcu zaczęłam czytać Pani bloga�� i ja napiszę w tym poście kilka słów, bo aż mnie swędzą palce�� Kiedy Busarka miała skończone dwa lata owa pamiętna wystawa w Głogowie sędzina była pPani Anna Rajs, wówczas wystawiałam też
  Rapi, dziewczyny były w różnych klasach, oceniając zarówno jedna i druga po głębokim namyśle wydała ocene w opisie że to nie są Rhodesiany na lwy tylko na gazele �� nie ma w nich potęgi jak w prawdziwym Rhodesian ot... ��

  OdpowiedzUsuń