środa, 21 września 2016

Postęp hodowlany część 1

fot. Ewa SienkiewiczCo to jest postęp hodowlany w hodowli psów 

Wydaje się , że odpowiedź na to pytanie powinna być jasna dla każdego hodowcy , ale okazuje się że tak nie jest . Szczególnie , że aby zostać hodowcą wystarczy właściwie niewiele – zarejestrowanie przydomka hodowli w Związku Kynologicznym i opłacenie składki członkowskiej. Wymagania dla suki hodowlanej są też niewielkie – wystarczą trzy wystawy z  oceną bardzo dobrą , pieczątka w rodowodzie i … już !
Standard określa wygląd psa rasowego , określa też jego zachowanie oraz użytkowość ( dla ras pracujących) . Natomiast każdy standard jest dość zwięzły  i bez części opisowej  wydaje się otwarty na interpretacje . I tu zaczyna się problem … W trakcie przeglądu hodowlanego ( wystawa psów) mamy do czynienia z ekspertem rasy ( obiektywny standard)  , ale również z człowiekiem , który ma swoje subiektywne preferencje  ( interpretacja) . Czasem w trakcie oceny na wystawie dochodzi do … nadinterpretacji . I tak w przypadku naszej rasy nadinterpretacja jest określenie „pies na lwy” co błędnie nasuwa sędziemu myśl , że pies taki musi być solidnie zbudowany  i masywny, prawie do lwa podobny z kształtu głowy,  maści i budowy ciała , z obfitym podgardlem …
Często zapomina się , że jest to pies gończy i do pościgu stworzony … Owszem w Południowej Afryce , skąd wywodzi się ta rasa , rola rodezjana polegała również na wytropieniu lwa lub innego większego zwierzęcia zagrażającego bezpieczeństwu stada. Ale to nie  masa ciała , wielka głowa i pokaźne gabaryty sprawiały , że mógł te role wypełnić ! Rodezjan to pies , który powinien być zdolny do długotrwałego biegu , zręczny i sprytny , uprzedzający zamiar gonionej zwierzyny i nigdy nie wchodzący w kontakt bezpośredni ze zwierzyną .
Czy pies zbyt masywny jest zdolny do długotrwałego pościgu ? Czy pies zbyt wysoki jest zdolny do szybkiej zmiany kierunku lub sprężystego wybicia tak , że przeskakuje w biegu ściganą „ofiarę” a wszystko to dzieje się w zawrotnym tempie … ?
Interpretacja powinna poruszać się w obrębie standardu i nie zaburzać obrazu psa zdolnego do pościgu na duże odległości , z dużą prędkością .  Czy w takim razie lepszy byłby osobnik o charciej budowie ciała ? Otóż nie – pies  o wąskiej klatce piersiowej , o charakterystycznym dla chartów podkasaniu nie będzie z kolei zdolny do długotrwałego wysiłku .

Co ma wspólnego postęp hodowlany ze standardem ?

 Otóż tyle , że w planie hodowlanym każdego szanującego się hodowcy powinien być założony postęp hodowlany. A nie jest postępem hodowlanym odbieganie od wzorca , bo nam się wydaje , ze tak będzie lepiej dla rasy  … Nie jest postępem hodowlanym również założenie , że będziemy hodować zgodnie z wzorcem . Nie jest postępem hodowlanym założenie , że będziemy hodować zdrowe zwierzęta wolne od wad genetycznych !
To są AKSJOMATY hodowlane . I jako takie powinny być z całą bezwzględnością przestrzegane. Każdy rzetelny hodowca musi prowadzić tak swoją hodowlę aby wyselekcjonowane do dalszej hodowli ( rozrodu) zwierzęta  niosły ze sobą wyłącznie pożądany wygląd ( fenotyp) i pożądane geny wliczając w to choroby dziedziczne lub odziedziczalne warunkowane środowiskowo.
cdn :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz