wtorek, 25 lipca 2017

Czas demagogów ignorantów
Miałam zakończyć temat trollów i trollowania , ale przeczytałam artykuł prof. Toma Nicholsa , politologa , wykładowcy bezpieczeństwa na amerykańskiej Naval War School, autora książki pod wiele znaczącym tytułem „ The Death of Expertise”.

Dowodzi on, że nastały czasy, gdy niewiedza stała się cnotą , a ludzie stali się  dumni z tego, że czegoś nie wiedzą…. Brzmi znajomo?

Niewiedza stała się cnotą , a odrzucanie rad ekspertów sposobem na głoszenie własnej wolności i autonomii. To gorsze niż ignorancja, to arogancja okazywana każdemu, kto – najprawdopodobniej – wie od ciebie lepiej, pisze profesor.

Przyznam szczerze, że doznałam iluminacji… Oto zmagam się z niezrozumieniem zjawiska , które stało się ciałem i zaistniało pomiędzy ludźmi. A nawet ma swoją naukową nazwę – od nazwisk badaczy, którzy udowodnili, że im większym ktoś jest ignorantem, tym mniejsza szansa, że zauważy, że nim jest.  A tym samym zrozumie, że to inni mają rację. To zjawisko nazywa się efektem Krugera - Dunninga.

Internet stał się ogromnym składowiskiem, do którego każdy może coś wrzucić bezkarnie i bezmyślnie. Odbiorcą takich fake-newsow będzie ten, którego stopień ignorancji i frustracji będzie zbliżony do nadawcy. Bo odbiorcy szukają nie tyle informacji, ile potwierdzenia własnych poglądów.
Internet jako globalny  śmietnik oferuje bogate żerowisko dla rozmaitych padlinożerców, co gorsze jest medium , w którym błędne informacje rozpowszechniają się z niewiarygodną prędkością.  Sprostowanie fake-newsa niewiele daje, a wręcz przeciwnie , może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. To jest tak zwany Backfire effect. Wiele osób trzyma się kurczowo swoich błędnych przekonań, więc korygowanie ich przynosi skutek odwrotny. Im silniejsze będą dowody, że są oni w błędzie , tym większe będą ich wysiłki, aby tych dowodów nie przyjąć do wiadomości. Ludzie stali się narcystyczni, że nie traktują tego jako sporu o fakty, tylko jako atak na siebie.
I reagują agresją . Boja się bowiem, że ich kruche ego może ucierpieć.

Czy to cos Wam przypomina …????

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz