środa, 27 września 2017

Z notatnika asystenta - nowicjusze
Poruszałam już temat przygotowania na wystawy , ale chciałam jeszcze zwrócić uwagę na stosunek sędziów do – powiedzmy oględnie – wystawców nowicjuszy.  Są to często osoby , które po raz pierwszy w życiu mają psa rodowodowego lub też zachęcone przez hodowcę po raz pierwszy w życiu zgłosiły się na wystawę.
Widać ich z daleka – zagubieni, mało zorganizowani, gromadzą się przy samym wejściu na ring , aby nie przegapić swojej kolejności. Na ring wbiegają lub wchodzą często prowadząc psa po swojej prawej stronie , numer też przymocowują z prawej – niewidocznej dla sędziego strony.  Na polecenie sędziego , aby pokazać zęby psa , nieporadnie gmerają w pysku, aż pies zniecierpliwiony będzie uciekać . Na polecenie sędziego, aby  pokazać psa w ruchu ruszają pod prąd i znów pies znajduje się po przeciwnej od sędziego stronie. Sędzia wzdycha , niecierpliwi się , ocena psa jest utrudniona lub wręcz niemożliwa.
 Ale, ale… Każdy kiedyś zaczynał , każdy kiedyś był nowicjuszem i nie każdego stać, aby wynajmować na pierwszej wystawie profesjonalnego handlera. Chciałam zaapelować o wyrozumiałość dla nowo przybyłych wystawców . Ja wiem , że do oceny jest mnóstwo psów i nie ma czasu na pogadankę z każdym wystawców, ale zróbmy choć wyjątek dla tych co na kilometr pachną przerażeniem trzymając w spoconej łapce nie mniej przerażonego szczeniaka ! W takim wypadku przyda się kilka słów wsparcia i zachęty, tak aby nie był to ostatni raz. Być może następnym razem będzie  lepiej, być może nowicjusz stanie się kiedyś profesjonalista , ale na początek oszczędźmy mu ironicznych i zgryźliwych uwag , a szczeniaka potraktujmy ulgowo . W końcu to ma być przyjemność i dla wystawcy i dla psa .
Powtarzam się , ale często zastanawiam się , czy wystawca nowicjusz wróciłby jeszcze raz na wystawy, gdyby usłyszałby to co ja usłyszałam od pewnego sędziego o mojej wówczas młodzieżowej suczce : „ Gdyby suczka była tak ładna jak pani , to pewnie by wygrywała , ale tak to szkoda pani czasu i pieniędzy…. „ 
Suczka jest obecnie Międzynarodowym Championem Piękności, wygrywała wielokrotnie wystawy klubowe , jest championem ośmiu krajów. Chyba jednak jest ładniejsza „niż pani” .
Mogę żartować , ale często zastanawiam się ile osób zniechęcił ten pan swoimi słowami , ile osób zachęcanych przez swoich hodowców do wystawiania bardzo perspektywicznego psa  po usłyszeniu takiej opinii z ust bądź co bądź fachowca zrezygnowało .


1 komentarz:

  1. Eclipse and Status cerium oxide compounds, from Puffer Jackets Salem Fabrication Supplies, are really helpful for sprucing applications in the precision optical business. They each present high removing rates mixed with outstanding end high quality. Eclipse’s suspension characteristics keep constant Baumé levels for recirculating methods. Status isn't suspension treated and its particular formulation makes it effective with each brush-feed and quickly as} through applications. The Property Office will conduct a field inspection discover out} if the merchandise meets the minimal standards for fabricated gear. If it does not, the Property Office will switch all costs to the parent WBS, and these costs might be subject to overhead.

    OdpowiedzUsuń