wtorek, 3 października 2017

Sędzia - hodowca ?Sędzia hodowca czy sędzia nie związany z rasą lub nawet  hodowlą  ?
Do zadania tak przewrotnego pytania skłoniło mnie zapytanie jednej ze znanych hodowczyń- sędzin  (sic!) , czy można stawiać sędziego w tak niezręcznym położeniu jak zgłoszenie do ringu, w którym ocenia, psa z jego hodowli lub pochodzącego po jego psie . Nie byłoby w tym nic dziwnego ( w końcu każdy może stawiać pytania jakie chce), gdyby nie fakt, że rzeczona osoba wystąpiła na wystawie klubowej , gdzie oceniała sędzina – hodowczyni reproduktora, którym ona kryła dwukrotnie. Nawet nie zastanawiam się nad przyczyną zadania pytania światu ( w języku angielskim) , które stawia osobę je zadającą w  dwuznacznym świetle. Zastanawiam się , co chce osiągnąć  sugerując, że sędzia hodowca zawsze będzie oceniał tendencyjnie. Lub nie będzie potrafił zachować neutralnej oceny wobec  psa z własnej hodowli . Trochę to dziwne i przewrotne  zważywszy na fakt, że osoba ta ocenia rasę, którą hoduje.
Ale do rzeczy.
 Z przyjemnością jadę na drugi koniec Europy na wystawę klubową,  gdzie  ocenia inny hodowca - sędzia , nawet jeśli nie zgodzę się do końca z oceną , mam wrażenie, że dobrze  robi, gdy ktoś z zewnątrz oceni  wynik hodowlany.  Wielokrotnie stykałam się z sytuacją , gdy sędzia – hodowca oceniał psy pochodzące ze skojarzeń z reproduktorami, których jest właścicielem lub pozostające w bliskim pokrewieństwie z jego liniami. Nie zauważyłam , aby wpłynęło to w jakikolwiek  sposób na ocenę, choć myślę, że dla sędziego było to na pewno  zadanie bardzo trudne. Każdy hodowca ma jakąś wizję hodowli ( a przynajmniej powinien mieć) ,  inne priorytety, ale dopóki trzymamy się standardu rasy, a nie ulepszamy go na siłę własnym widzimisię , uważam , że nic złego nam się nie stanie , gdy  nasz rezultat hodowlany oceni inny hodowca.
Dla sędziego hodowcy spotkanie potomstwa, nawet w n-tym pokoleniu , może być miłym przeżyciem.
Innym tematem – choć wcale nie tak odrębnym - jest protest wystawców przeciwko asystentowi – hodowcy. Ponownie powtarzam – asystent w ringu nie może wyrażać własnych opinii ani tym bardziej dokonywać samodzielnej oceny prezentowanych psów.  Chyba , że sędzia wyda takie polecenie .  Żadna z osób protestujących nie zdaje sobie sprawy, że asystent nie tylko terminuje u sędziego kynologicznego,  ale również jest egzaminowany i tak jak bywa na każdym egzaminie może go nie zaliczyć.  Innymi słowy, jeśli sędzia nie zgodzi się się z oceną asystenta lub przyłapie go na nieznajomości wzorca , może nie zaliczyć mu asystentury. Proste? Chyba jednak nie dla wszystkich.
Na koniec anegdotka z ringu. Asystując pewnej sędzinie zgodnie z moją specjalnością na koniec z przyjemnością zostałam w ringu, gd  do oceny pozostały  amstaffy i bullterriery. Zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego. Pewna pani wielce niezadowolona z oceny swojego bulika  wysyczała do sędziny „ Tak to jest, jak się najpierw sędziuje rodezjany , a potem  bullterriery..”  Nawet nie pytałam pani , jak to jest… ale spytałam tylko, czy według niej bullterriery nie powinny zaprezentować  się właściwie w ruchu? !
Zawsze źle, zawsze niedobrze.....

1 komentarz:

  1. If you dig camping or simply desire a handy set of lg stylo 4 stylus small cutlery to be used on the office or within the cafeteria, you can’t go incorrect with this 3D printer design. They’re useful, moveable, and take solely brief time|a brief while} to create! The better part about this 3D is that they’re fully reusable. USB keys are useful devices—until you misplace them and lose all of your precious data. Help forestall this by manufacturing your own desktop gadget to hold all of your various keys! You can 3D print some of the useful 3D printed objects available on your office.

    OdpowiedzUsuń