czwartek, 14 września 2017

Budowa a ruch - część ostatnia ... ufff




                                                    KÄ…towanie i ruch tyÅ‚u
Podobnie jak w przypadku przodu – proporcje pomiÄ™dzy dÅ‚ugoÅ›ciÄ… i kÄ…tami zadu, udem a podudziem, wysokoÅ›ciÄ… Å›ródstopia ma wielki wpÅ‚yw na wykrok tyÅ‚u i jego efektywność.
Właściwe kątowanie tyłu musi odpowiadać specyfice rasy i jego charakterystyce ruchu. Najlepiej można ocenić to w pozycji stojącej , z boku , gdy tylne nogi są ustawione tak, że śródstopie jest prostopadłe do ziemi.
Idealne kątowanie jest wtedy, gdy długość uda rowna się długości podudzia. Im dłuższe obie kości , to rasa ta ma większą zdolność do zwrotu na zadzie. Najszybszą metodą sprawdzenia długości uda i podudzia jest podniesienie śródstopia prostopadle do miednicy ( zgięcie). Jeśli staw skokowy jest wyżej niż tylna krawędź miednicy podudzie jest zbyt długie w stosunku do uda. Rzadziej zdarza się , że udo jest dłuższe niż podudzie.
PrzekÄ…towanie – mamy z nim do czynienia , gdy dÅ‚ugość podudzia jest wiÄ™ksza niż uda . To skutkuje tym , że stawy skokowe prawidÅ‚owo postawione prostopadle do gruntu sÄ… dalej wyciÄ…gniÄ™te niż linia poprowadzona od miednicy do gruntu prostopadle. Takie przekÄ…towanie możemy obserwować u owczarków niemieckich.

 



Im dłuższe podudzie w stosunku do uda tym większa możliwość wykonania zwrotu na zadzie. Im dłuższe śródstopie w połączeniu z dłuższym podudziem tym bardziej niestabilne są stawy skokowe w ruchu. Krótsze śródstopia dają większą stabilność, szczególnie w połączeniu z dłuższym podudziem.
1.       Krótkie udo, dÅ‚ugie podudzie, dÅ‚ugie Å›ródstopie
2.       Krótkie udo, dÅ‚ugie podudzie, krótkie Å›ródstopie
3.       Krótkie udo, dÅ‚uższe podudzie, piÄ™ta jest za koÅ„cem miednicy, gdy noga podniesiona jest prostopadle w stosunku do podÅ‚oża.

 
 
NiewystarczajÄ…ce kÄ…towanie ( strome ) – w niektórych rasach jest pożądane, np. u Chow Chow. Nie powinno być jednak pogÅ‚Ä™biane w hodowli, ponieważ może doprowadzić do zwiÄ™kszonej niestabilnoÅ›ci w kolanie, ponieważ noga staje siÄ™ zbyt prosta i  coraz wiÄ™kszy nacisk jest wywierany  na kolano podczas ruchu.
Kolano jest najważniejszym stawem tylnej nogi, odbiera wszystkie urazy, uderzenia i wykręcenia.
TyÅ‚ jeÅ›li zbyt stromy , np. u Chow Chow mówimy , że brakuje kÄ…towania tyÅ‚u. Åšródstopie jest jest prostopadle do podÅ‚oża i  nie przekracza linii koÅ„cowej miednicy.


Kolano – u psów nie jest tak stabilne jak u czÅ‚owieka , dlatego jest dużo bardziej narażone na urazy. Szczególnie narażone na urazy sÄ… mÅ‚ode, bardzo aktywne psy oraz psy z nadwagÄ….

Śródstopie /Stawy skokowe
Zwięzłość i stabilność tej części nogi jest wielce pożądana. Stabilność w stawach skokowych jest uzależniona od proporcji pomiędzy długością uda, podudzia i śródstopia. Im dłuższe podudzie i śródstopie, tym większa niestabilność tyłu w ruchu. Niektóre rasy o lepszym katowaniu mają tendencje to postawy krowiej w postawie ( np. owczarki niemieckie) , ale w kłusie stawy skokowe muszą być związane i pozostać proste.
DÅ‚ugość Å›ródstopia u szczeniÄ…t wskazuje na docelowÄ… wielkość psa jako dorosÅ‚ego. DÅ‚ugie Å›ródstopie wystÄ™puje z tendencjÄ… osiÄ…gniÄ™cia wysokiego wzrostu przez szczeniÄ™ w przyszÅ‚oÅ›ci. Krótsze  sÄ… bardziej pożądane u wiÄ™kszoÅ›ci ras, bo odpowiadajÄ… za lepszÄ… sprężystość w kolanie, lepsze zwiÄ…zanie w ruchu i lepsze przekazanie wykroku tyÅ‚u.
Kupując szczenię rasy, w której obowiązują restrykcyjne wymogi odnośnie wzrostu należy zwrócić baczną uwagę na długość śródstopia.

Równowaga i przeniesienie ruchu
Równowaga – wraz ze zrównoważonym kÄ…towaniem przodu i tyÅ‚u oraz dobrym, zwiÄ…zanym grzbietem pies o umiarkowanie dobrej konstrukcji może poruszać siÄ™ generalnie lepiej i wiÄ™kszej równowadze niż pies o Å›wietnym katowaniu przodu lub tylko tyÅ‚u.
Idealnie byłoby, gdyby kątowanie przodu i tyłu przejawiało się w identycznej pracy kończyn przednich i tylnych.
Brak równowagi wynika z ograniczeń i wad.
Przekazanie ruchu jest siła wygenerowaną przez zad , przeniesioną przez grzbiet i pchającą przód psa .
Jeśli grzbiet i zad są dobrze skonstruowane , to przekazanie energii ruchu od tyłu do przodu przebiega sprawnie i bez utraty zbędnej energii.
Jeśli grzbiet jest zbyt miękki lub zbyt długi, ruch ma ograniczoną dynamikę , a grzbiet wznosi się i opada wytracając energię.
Psy z grzbietem zbyt krótkim lub karpiowatym przekazują również wadliwie energię ruchu.
JeÅ›li jest dobra konstrukcja tyÅ‚u, a gorsza przodu , tyÅ‚ ma tendencje do przekraczania przodu , a to wyglÄ…da z kolei tak jakby pies „zbiegaÅ‚ po wzgórzu w dół” lub przewracaÅ‚ siÄ™ na przód. Przekazanie energii ruchu tyÅ‚u jest zbyt dynamiczne w stosunku do tego co przód może osiÄ…gnąć.
Jeśli jest dobra konstrukcja przodu a słaba tyłu , to wykrok tyłu jest niewystarczający, aby ruszyć przód w sposób właściwy i w konsekwencji ruch przodu jak i tyłu jest mocno ograniczony ( wykrok tyłu jest mocno ograniczony)

Dobrze zbudowany pies ma zrównoważony ruch , krok przodu i tylu jest równie efektywny, a sam pies sprawia wrażenie , że porusza siÄ™ bez wysiÅ‚ku z maksymalnym „pokryciem gruntu”.
Taki widok to prawdziwa radość dla oczu każdego sÄ™dziego , choć niestety ostatnio coraz bardziej  rzadka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz