czwartek, 17 sierpnia 2017

Ruch a budowa ciała część 1

 

  Budowa ciała  a ruch 
W jaki sposób budowa wpływa na motorykę ruchu
W kilku krótkich postach postaram się zwrócić Waszą uwagę na pewne ważne składowe ruchu psa i w jaki sposób budowa ciała wpływa na motorykę ruchu.
Zanim przystąpimy do szczegółowej oceny psa , musimy odpowiedzieć  na pytanie jakie ogólne wrażenie sprawia pies. Czy wygląda jak typowy przedstawiciel swojej rasy? Czy jest zrównoważony w wyglądzie, zbalansowany w budowie , innymi słowy czy patrząc na niego nie odnosimy wrażenia , że czegoś jest za dużo lub za mało ? Czy w ruchu jest harmonijny , czy też sprawia wrażenie jakby każda część ciała poruszała się w innym kierunku?
Aby ocenić odpowiednio konstrukcje ciała i ruch, należy właściwie zrozumieć  jakie składowe dają taki a nie inny obraz psa. Każdy pies ma taką  samą ilość tych samych  kości ( z wyjątkiem kości ogona) , ale ich długość i ułożenie różnią się w zależności od rasy. Idealne proporcje konstrukcji są opisane w standardach ras, ale podstawowa struktura jest jednakowa dla wszystkich ras.
 Idealne proporcje ciała odnoszą się przede wszystkim do dwóch obszarów :
 1. Stosunek wysokości do długości ciała
 2. Głębokość klatki piersiowej do długości nóg
Pomyślcie o psie jako o napędzie w samochodzie. Grzbiet działa jak oś łącząca napęd przodu i tyłu.  Jeśli  proporcje długości kości przodu i tyłu są podobne, pies jest zrównoważonym typem swojej rasy. Idealne długości  u rożnych ras różnią oczywiście ogromnie między sobą , ale nadrzędne zasady są takie same dla wszystkich ras.
Gdybyśmy próbowali ocenić jak proporcje rożnych kości dają lepszy ruch niż inne , to byśmy oszaleli próbując dopasować wszystkie rasy do jednego idealnego wzorca.  Hodując owczarki niemieckie mój ideał psa i jego ruchu będzie zupełnie inny niż kogoś kto hoduje greyhoundy lub teriery.
Najlepiej rozpatrywać konstrukcje psa w oparciu o funkcje, dla których ten pies został wyhodowany . Jakie jest przeznaczenie rasy, jaki jest charakterystyczny dla rasy ruch i tak dalej.

Ruch i konstrukcja ze względu na funkcje
Podzieliłabym rasy psów na trzy główne grupy ze względu na typ ruchu:
1.       Psy poruszające się stępem , np. Foksterier
2.       Psy poruszające się kłusem , np. owczarek niemiecki
3.       Psy poruszające się galopem, np. Greyhoundy

W obrębie tych typów mieszczą się różnorodne rasy, których różnią się wielkością jak i zadaniem do wykonania.


Typ „Stępaka” porusza się często energicznym, krotkim krokiem ,przód jest często stromy, kąt łopatki i ramienia rozwarty,  grzbiet jest często  krotki , zaś tył odpowiednio zwrotny. Nadgarstki i śródręcze jest krotkie i strome, a stopy zwarte .
Typ „kłusaka” reprezentują rasy, których zadaniem jest niezmordowana praca i pożądany jest tzw. ekonomiczny kłus. Wiele ras pracujących mieści się w tej kategorii, różnią jedynie w części przedniej , gdzie oczekuje się większej szybkości i  aktywności przy udziale mniejszej energii. I tak np. rasy należące do Collie są lżejszej kości i bardziej otwarte w katowaniu przodu niż owczarki niemieckie. Od owczarków nie oczekuje się dużej szybkości , raczej oczekuje się  niezmordowanej pracy w kłusie. Idealnie zbudowany owczarek porusza się efektywnym krokiem, który pokrywa duży obszar terenu przy minimalnej energii, czyli mniejsza ilością kroków, co przekłada się na dobry wykrok i pracę zadu. Nadgarstki i śródręcze    dłuższe i bardziej skośne  czyli  o dobrej elastyczności . Stopy są zwarte, a palce średniej długości do krótkich.

 

Typ 3 „Galoper”  Rasy należące do tej kategorii odznaczają się dużą zwrotnością i szybkością. Ten typ to przede wszystkim psy polujące i charty.  U chartów  ogromna energia napędowa pochodzi od stosunkowo  długiego , bardzo mocnego i silnie umięśnionego zadu, który pcha psa do przodu przy udziale zwrotnych i umięśnionych łopatek i bardzo elastycznych nadgarstków ( śródręcza). Stopy  chartów są  średnie do długich o szczupłych ale bardzo elastycznych palcach .

                                                                                 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz